• Telefon+48 12 293 00 01
  • E-mailkontakt@vacatart.pl

Mądry wybór sali weselnej

sala weselna

Przy wyborze sali weselnej nie ma czegoś takiego, jak „oczywiste” czy zrozumiałe. Manager sali może bardzo wiele naobiecywać, ale liczy się tylko to, co zostanie zapisane na umowie, którą podpisujemy w celu wynajęcia sali na konkretny termin. Taka umowa, którą koniecznie powinni zawrzeć wszyscy młodzi z właścicielami swoich sal, może obejmować nawet kilkadziesiąt punktów.

Nawet powinna, ponieważ zawieranie w niej tylko najbardziej podstawowych elementów, takich jak kwoty i terminy, to często sposób na duże rozczarowanie podczas organizacji oraz już w czasie samego wesela. Cena to rzecz, której na pewno nikt nie pominie w umowie, ale samo jej zapisanie jako konkretnej liczby nie wystarczy, aby umowa była prawidłowo zapisana. Bardzo często zdarza się bowiem, że właściciel sali przemyca do umowy możliwość podniesienia zapisanej sumy z różnych powodów, których podczas wstępnej rozmowy nie ujawnia. Może być ona uzależniona także od czynników zmiennych typu ilości gości, którzy ostatecznie dotrą na miejsce i od wieku tych gości.

Zawczasu należy ustalić ostateczną liczbę gości przybyłych na wesele i zapisać cenę w oparciu właśnie o nią. Trzeba też ustalić, kiedy i w jakich kwotach przekazane będą pieniądze za wynajem sali. W przypadku dużych domów weselnych warto jest zapisać, która konkretnie sala będzie przez nas wykorzystywana, by potem nie było niespodzianki. Potrzebne jest też pisemne zapewnienie, że ogrody, tarasy i podobne dodatki znajdujące się na zewnątrz lokalu będą dla gości dostępne, najlepiej na wyłączność.

menu weselneW umowie powinno też być zapisane całe menu. Najlepiej jest to załatwić poprzez dodatkowy załącznik. Rozpiska powinna tutaj być szczegółowa i dotyczyć także sposobu podania wszystkich dań. Zadbać trzeba też o to, co zostanie, ponieważ zwyczajem jest zapakowanie wszystkiego dla młodych, ale jeśli jest to zwyczaj niepisany, może zostać zignorowany przez kierownika sali. W tej chwili zadbać trzeba także o napoje, czyli o to, czy będziemy mogli dostarczyć swoje i ile napojów przypada na gościa w cenie sali. Ważne jest też to, ile będą kosztowały dodatkowe napoje, jeśli przekroczymy limit.

Alkohol jest bardzo ważną kwestią. Niektóre sale dają nam tu w pełni wolną rękę, a inne nalegają, by podawać tylko rzeczy zakupione w domu weselnym. Jeśli pity będzie alkohol miejscowy, trzeba dokładnie ustalić jego ceny. Kiedy mamy własny alkohol, możemy ustalić, że sala nie proponuje gościom swojego. Pisemnie upewniamy się też, że nie zaskoczy nas na koniec żadne „korkowe”. Warto jest osobno pochylić się nad ciastami i tortem. Słodkości i owoce mogą pochodzić z sali i wtedy ustalamy dokładnie ich ilość, albo mogą być przygotowane osobno. Trzeba też się upewnić, że sala posiada odpowiednią zastawę do poradzenia sobie z tymi rzeczami.

Dekoracja wcale nie musi być „w cenie”, a nawet jeśli jest, to jej zakres może nam nie odpowiadać. Sala powinna nam być udostępniona odpowiednio wcześniej i trzeba to zapisać w umowie. Klimatyzacja to nie luksus, jak chcieliby tego niektórzy managerowie sal. W umowie koniecznie należy zapisać, że będzie ona dostępna i że będzie ona włączona.

stóół na sali weselnejKwestia obsługi jest ponadto bardzo ważna. Okazuje się, ze w praktyce nie zawsze jest ona wliczona w cenę. Czasami trzeba za nią zapłacić osobno, o czym młodzi dowiadują się już po weselu. W umowie musi się znaleźć fakt, że obsługa jest liczona w cenę, powinna być ilość kelnerów obsługujących wydarzenie, a także warunki przedłużenia wesela ponad określony czas. Nie może być tak, że sala będzie udostępniona na dodatkową godzinę, a obsługa już ucieknie.

Na koniec trzeba też zaznaczyć pozornie oczywistą rzecz, ale będącą równocześnie polem do małej manipulacji dla właścicieli domów ślubnych. Jeśli korzystamy z parkingu w czasie wesela, to nawet jeśli jest on ogólnie płatny, to nie jest płatny dla nas.

Arkadiusz Zielik

event-manager, jego motto to: "Nie ma rzeczy niemożli­wych. Są tyl­ko nies­przy­jające okoliczności..."