• Telefon+48 12 293 00 01
  • E-mailkontakt@vacatart.pl

Mądre rozmieszczenie gości weselnych

Rozsadzenie gości weselnych

Rozsadzenie gości weselnych wydaje się proste tylko do momentu, kiedy trzeba to realnie zrobić. Problem trzeba rozwiązać głównie w oparciu o intuicję, ale na szczęście istnieją też określone zasady etykiety mające tu zastosowanie.

Państwo Młodzi zajmują miejsce centralne. To oczywiste. W oparciu o ten element układamy resztę sali. Takie podejście bardzo ułatwia sprawę, ponieważ wyznaczamy punkt honorowy i rozdzielamy zaszczyty w stosunku do niego. Klasyczna zasada mówi, by zaraz przy młodych siedzieli teściowie, ale obecnie coraz częściej rezygnuje się z tej zasady na rzecz świadków, którzy brali aktywny udział w organizacji wesela i pełnią rolę prawych rąk Młodych.

Rodzice pozostają blisko nowożeńców, ale już w części dla rodziny. W kwestii rozmieszczenia pozostałych gości można zdecydować się na kryterium rodziny lub wieku, czyli albo posadzić rodzinę pana młodego razem i pani młodej razem, albo zmieszać rodziny i kierować się tym, by osoby młode siedziały obok innych osób młodych. Pierwsza opcja pozwala natychmiast przełamać lody, ale spowoduje, że mieszanie się rodzin będzie bardzo utrudnione i nie poznają się dobrze. Druga opcja to powolny start, ale teoretycznie lepszy efekt końcowy.

Rozmieszczenie gości weselnychTrzeba oczywiście pamiętać także o szczegółach. Są ludzie, którzy się za bardzo ze sobą nie lubią i lepiej jest nie sadzać odwiecznych wrogów obok siebie. Istnieje też zawsze duże pole do różnych konfliktów ideologicznych czy światopoglądowych, więc na przykład posadzenie obok siebie siostrzeńca, który postanowił zostać Watykańczykiem antyklerykalnej kuzynki może spowodować zupełnie niepotrzebny zgrzyt.

Ewelina Budka

konsultantka ślubna, cierpi na zawodowe ADHD, jej motto to: "Niektórzy pot­ra­fią nic nie ro­bić, do­piero gdy mają wszys­tko zrobione."