• Telefon+48 12 293 00 01
  • E-mailkontakt@vacatart.pl

Wybór sali weselnej z perspektywy wodzireja

sala weselna

Wodzirej powinien najlepiej wiedzieć, jaka sala weselna jest optymalna i właściwa do zorganizowania doskonałego przyjęcia. Ma w końcu najwięcej doświadczenia na ten temat, bo co tydzień prowadzi jakieś wesele. Na pewno warto jest dowiedzieć się, jak sale weselne wyglądają z takiej perspektywy, ale trzeba pamiętać, że wiele z poruszanych kwestii to po prostu sprawa gustu i nie należy wszystkiego tutaj napisanego traktować jako wiedzy objawionej.

Opinie

Ogromne znaczenie przy wyborze sali weselnej powinny mieć opinie na jej temat. Wesele to bowiem impreza, która trwa długo i jest wiele różnych okazji do wpadek. Wiele mniejszych lub większych niedoskonałości też wychodzi w praniu. Warto jest słuchać przede wszystkim opinii naszych znajomych i rodziny, którzy mieli do czynienia z daną salą. Ich kontakt oczywiście był tylko jednostkowy i to, że raz się udało, nie musi oznaczać, że udało się zawsze. Działa to też w drugą stronę. Z kolei oceny internetowe nie są do końca wiarygodne, ponieważ wiele z nich pisana jest na zamówienie. Tak tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Lokalizacja

lokalizacja sali weselnejNie planujemy kupić sali weselnej, więc zasada „3x lokalizacja” tutaj nie obowiązuje. Tym niemniej, lepiej jest wybierać domy weselne trochę na uboczu. Są one ładniejsze, większe i do tego oferują lepsze warunki cenowe. Nie należy jednak uciekać za daleko od kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Każdy transport jest ryzykiem związanym z opóźnieniami i chaosem.

Właściciel/manager sali

Nieodłącznym elementem sali jest jej właściciel czy też manager, który zajmuje się jej prawidłową organizacją. Po zachowaniu takiej osoby można rozpoznać, czy sala jest dobra. Jeśli piętrzy on problemy, jest trudny we współpracy lub niesumienny, na przykład ma problemy z punktualnością, to jest to bardzo zła wróżba. Każdy powinien się upewnić, że szef sali będzie obecny przez cały czas wesela.

Plan sali

W praktyce najlepiej sprawdzają się sale, w których część bankietowa jest bezpośrednio złączona z częścią taneczną. Nie powoduje to rozdzielenia części osób bawiących się od tych, którzy odpoczywają lub dopiero muszą bycz zabawę wciągnięci. W salach podzielonych trudniej jest porwać gości do zabawy, a do tego pojawiają się problemy z akustyką.

Pojemność sali

Sala nie może być ani za mała, ani za duża. Trzeba dobrze przeliczyć liczbę gości i dobrać do niej salę, ponieważ jeśli miejsca będzie za mało, ścisk bardzo mocno utrudni wszystkim życie. Może się też zrobić duszno. Sale bardzo chętnie przyjmują jak najwięcej osób, ale my nie powinniśmy się na to godzić. Z drugiej strony, wybór większej sali na zapas to też błąd, ponieważ powstaje wtedy za dużo wolnego miejsca, jest wrażenie pustki i goście mają problem z poczuciem się w takim miejscu wygodnie.

Posiłki

menu na weseleTutaj jest sporo problemów, ponieważ w grę wchodzą gusta, ale cały czas pozostaje ograniczenie związane ze sprawami czysto technicznymi. Na pewno nie można podawać zbyt dużej ilości posiłków, ponieważ powoduje to zbyt częste przerywanie zabawy. Lepiej jest, kiedy po prostu dostępne jest dużo rzeczy pomiędzy posiłkami. Sale oferujące wiele dań bardzo często robią to też w oparciu o mrożonki i rzeczy przygotowywane z dużym wyprzedzeniem, co na pewno nie jest dla nas korzystne. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej kaloryczności. W lecie mniej kalorii, w zimie więcej. Jeśli goście wypija dużo alkoholu, kaloryczność powinna być większa. Jeśli wypiją mniej lub nie będą pic wcale, kaloryczność może być mniejsza. Jeśli z kolei będzie ciężkie danie główne, to można ograniczać ilość przystawek i innych dań. Jeśli danie będzie lekkie, trzeba zadbać, by każdy się mógł najeść.

Obsługa

Zakładamy, że obsługa będzie kompetentna. To bardzo ciężko jest sprawdzić na własną rękę. Łatwiej jednak jest ustalić, czy kelnerów będzie dość. Zawsze powinna przypadać przynajmniej jedna osoba na 10 weselników, co w dodatku musi być zapewnione przez cały czas trwania wesela. To koniecznie musi być jasne, ponieważ zdarza się, że część obsługi pracuje tylko od określonej godziny, a niemal wszyscy mogą sobie pójść, jeśli zdecydujemy o przedłużeniu zabawy chociażby przez dodatkową godzinę.

Konrad Pająk

DJ-wodzirej, jego motto to: "Życie to wielka impreza. Zrób wszystko, żeby nie być na niej kelnerem" ;)