• Telefon+48 12 293 00 01
  • E-mailkontakt@vacatart.pl

Wodzireje doradzają jak wybrać salę weselna – kwestie poboczne

sala na wesele

Większość z nas ma ogólne pojęcie odnośnie tego, jakie możliwości powinna dawać wynajmowana sala weselna i czego tak naprawdę powinniśmy oczekiwać. Byliśmy w końcu na pewno na kilku weselach w życiu i daliśmy radę się zorientować, jak to wygląda w praktyce. Często jednak największe problemy sprawiają rzeczy, które gdzie indziej były po prostu dobrze załatwione i nikt o nich nie myślał. Tego typu drugorzędnych rzeczy jest całkiem sporo. Podpowiemy nieco więcej o kilku z nich.

Akustyka

Sposób rozchodzenia się dźwięku po sali ma większe znaczenie, niż większość organizatorów wesel chce mu przypisywać. Jest to błąd, ponieważ od tego zależy nie tylko odbiór muzyki, ale także sposób kontaktowania się wodzireja z gośćmi weselnymi. Zbyt silne odbijanie się dźwięku od powierzchni typu kamień czy gres może powodować, że sala będzie dudniła i efekt będzie nieprzyjemny. Podobnie złą akustyką cechuje się też każda bardzo wydłużona lub za niska sala. Kłopotem są także za duże ilości modnych ostatnio luster. Z kolei za pozytywne elementy uważa się zawsze sale wysokie, wyłożone drewnem lub dywanami, a także sale o kształcie możliwie zbliżonym do regularnego, czyli na przykład kwadratowe lub stosunkowo rzadkie, sale okrągłe.

Wielkim błędem jest dzielenie wesela na salę bankietową i taneczną. W takim przypadku trzeba organizować dwa równoległe systemy nagłośnienia, a efekt i tak nie jest najlepszy. Ten element należy traktować jako warunek sine qua non, a rzeczy powyższe raczej jako wskazówki, ponieważ ciężko jest znaleźć salę idealną. W praktyce zawsze trzeba iść na jakieś kompromisy.

Zasilanie podstawowe i dodatkowe

Na wesele potrzeba wbrew pozorom bardzo dużo prądu. Zwykła restauracja, gdzie zazwyczaj jest tylko normalne oświetlenie i małe radyjko grające muzykę może sobie po prostu nie poradzić po podłączeniu poważnego sprzętu scenicznego, jaki przywiezie orkiestra z wodzirejem. Czasami dochodzi do takich absurdów, że włączenie na zapleczu czajnika elektrycznego powoduje wybicie korków. Trzeba na to uważać w salach zwykle nie organizujących wesel. Prądu może też po prostu zabraknąć, jeśli będzie jakaś awaria niezależna od nikogo. W takim wypadku wesele nie okaże się katastrofą tylko wtedy, kiedy dom weselny posiada własny agregat. Warto o to się postarać. Krótka awaria nie jest dla nikogo wielkim problemem, co najwyżej małą niedogodnością, ale cały wieczór w ciemnościach, w ciszy i z zimnym jedzeniem to raczej rzecz nie do pomyślenia.

parkiet na sali weselnejPrzestrzeń do tańca

Czyli najczęściej zwykły parkiet, który tak naprawdę jest opcją optymalną. Dłuższy taniec na twardych posadzkach jest problemem dla nóg i po kilku godzinach tancerze zaczną się bardzo szybko wykruszać. Drewno jest dużo przyjemniejsze. To samo różne wykładziny dywanowe. Śliskie posadzki niewskazane są także dlatego, że są po prostu śliskie i ktoś może sobie na nich zrobić krzywdę.

Klimatyzowane wnętrza

Klimatyzacja coraz częściej jest standardem, ale nie zawsze. Ma ona gigantyczne znaczenie tak zimą, jak i latem, ponieważ jej zadaniem jest zapewnianie optymalnych warunków, co przy wielogodzinnej zabawie jest po prostu niezbędne. Trzeba się upewnić nie tylko, że sala posiada klimatyzację, ale także o to, że jest w pełni sprawna i wydajna. Dobrze by było, gdyby obsługa sali włączyła ją dla nas w czasie decydowania się na wynajęcie tego konkretnego obiektu. Trzeba się też upewnić, że klimatyzacja jest wliczona w cenę, ponieważ niektóre sale traktują ją jako usługę dodatkową.

Parkingi i hotele

Obecność odpowiedniej ilości miejsc parkingowych wcale nie powinna być brana jako pewnik. Nie dość, ze często miejsc brakuje lub nie są przystosowane do większych pojazdów, to zdarza się też, że są dodatkowo płatne. Te kwestie muszą być ustalone z wyprzedzeniem. Na tej samej zasadzie należy też trzeba pomyśleć o miejscach noclegowych dla osób, które przybędą na wesele z daleka. Ilość miejsc może być ograniczona, a ceny nie z tej ziemi, jeśli załatwianie tego typu rzeczy zacznie się dopiero w ostatniej chwili. Niektóre sale zwyczajnie nie mają miejsc noclegowych, co też trzeba brać pod uwagę.

munu weselneWizytacja i umowa

Sala, którą wybierzemy, powinna dawać możliwość sprawdzenia jakości przygotowania w czasie innego wesela. Oczywiście w sposób, który w żadnym razie nie będzie przeszkadzał weselnikom. Jest to najlepszy sposób na realne ocenienie wszystkich przygotowań. Wszystkie umówione elementy powinny też zostać zapisane w umowie pomiędzy nami i kierownikiem sali, by potem nie było żadnych nieporozumień dotyczących podstawowych usług i dodatkowych możliwości.

Arkadiusz Zielik

event-manager, jego motto to: "Nie ma rzeczy niemożli­wych. Są tyl­ko nies­przy­jające okoliczności..."